“Jest blask, a za nią ciemność” – tak o wychodzącej na scenę Krystynie Jandzie wypowiadał się jej mąż, znany i ceniony operator Edward Kłosiński. Jest to z pewnością aktorka ogromnej klasy, o czym chyba nikt – łącznie z moimi rówieśnikami – nie ma wątpliwości. Z okazji 70. urodzin Krystyna Janda zdecydowała się napisać i wystawić specjalny monodram – swego rodzaju benefis, którego tym razem nie zobaczymy w telewizji, o wymownym tytule “My Way”.

„My Way” reż. Krystyna Janda, Teatr Polonia, Warszawa

“My Way” to tak naprawdę opowieść o życiu Krystyny Jandy: o wszystkich jego odcieniach. Jako widzowie mamy głębszy wgląd do tego, co widać na pierwszy rzut oka – słyszymy o sukcesach Jandy m.in. jako aktorki Andrzeja Wajdy, założycielki Teatru Polonia i Och-Teatru, właścicielki Fundacji na Rzecz Kultury oraz porażkach, które zamiata się pod dywan – nieukojonym smutku po odejściu najbliższych, wspólnych chwilach z mężem Edwardem Kłosińskim, które nigdy nie wrócą, nieudanym małżeństwie z Andrzejem Sewerynem, trudnych historiach ze szkoły teatralnej, kłodach podkładanych pod nogi, które uniemożliwiały zrobienie kolejnego kroku…

Artystka nigdy się nie poddała – szła po swoje, ponieważ wiedziała, czego chce. Zawsze uparcie dążyła do wyznaczonych przez siebie celów. Kiedy trzeba było coś załatwić – załatwiała, kiedy pomóc – pomagała. Cała historia opowiadana ze sceny jest okraszona licznymi anegdotami z życia Jandy, które potrafią zarówno bawić, jak i wzruszać do łez. Świetne wyczucie publiczności i dyrygowanie nastrojem – wielbiciele “Shirley Valentine” na pewno się nie zawiodą, chociaż klimat przedstawienia jest bardziej skłaniający do przemyśleń niż czysto komediowy.

“My Way” to rodzaj autorefleksji – nie mylić z autoterapią. Nie umiem ocenić jej w kategoriach standardowego spektaklu, ponieważ najzwyczajniej w świecie nim nie jest. To raczej przetworzona artystycznie historia życia jednej z największych polskich aktorek. Jeżeli lubisz podglądać życie od kulis – śmiało, na pewno się nie zawiedziesz.

 

„My Way” reż. Krystyna Janda, Teatr Polonia, Warszawa

TEKST, KONCEPCJA, REŻYSERIA I WYKONANIE: Krystyna Janda

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Rafał Piotrowski, Waldemar Zatorski

KOSTIUM: Tomasz Ossoliński

ASYSTENTKA DS. SCENOGRAFII I KOSTIUMU: Małgorzata Domańska

KONSULTACJA MUZYCZNA: Janusz Bogacki

REALIZACJA DŹWIĘKU: Michał Cacko

PRODUCENT WYKONAWCZY: Rafał Rossa

WYKONANIE UTWORU „MY WAY” NA TRĄBCE: Jerzy Małek/Ignacy Wendt

Obsada:
Krystyna Janda