🌈 LGBT w polskim teatrze? Proszę bardzo ➡️ Nowa propozycja od SpektakLove „żOna” opowiada historię Carli, która wyjawiając swoją tajemnicę skrzętnie skrywaną od trzydziestu lat diametralnie zmienia życie całej swojej rodziny.

„żOna” reż. Adam Sajnuk, Scena SpektakLove, Warszawa

Jest to historia o tolerancji i jej braku, o polityce i jej zakłamaniu, o miłości i zrozumieniu, które jest niezbędne, aby żyć w zgodzie z innymi i ze sobą. Sztuka Jade Rose-Parker, francuskiej pisarki i aktorki, ma ogromny potencjał, który w mojej ocenie nie został w pełni wykorzystany. Temat ważny, potrzebny, modny i na czasie – ale potraktowany nie do końca poważnie nawet jak na komedię. Niektóre zabiegi reżyserskie w postaci slow motion i pojedynczych, krótkich choreografii wprowadzają bardziej chaos niż zaciekawienie.

Być może byłoby inaczej, gdyby aktorzy w pełni odnaleźli się w tej konwencji – warto jednak poczekać na drugi akt, aby zobaczyć w akcji Justynę Fabisiak i Cezarego Łukaszewicza – młodych i zakochanych, który w ogólnym rozrachunku okazują największą dojrzałość. O ile w drugiej części można było się pośmiać, o tyle pierwsza ogromnie się dłużyła. W efekcie mam poczucie, że temat nie został potraktowany od początku serio. Szkoda.

„żOna” reż. Adam Sajnuk, Scena SpektakLove, Warszawa

Autor: Jade-Rose Parker
Tłumaczenie: Irma Helt
Reżyser: Adam Sajnuk
Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk
Muzyka: Michał Lamża
Producenci: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina
Produkcja: Tito Productions

Obsada:
Renata Dancewicz
Piotr Polk
Justyna Fabisiak
Cezary Łukaszewicz/ Michał Rolnicki

Premiera: 27 października 2022 w Małej Warszawie